Uyurken Bebeğinizin Nefesini Dinlemek Gerekir mi?

Uyurken Bebeğinizin Nefesini Dinlemek Gerekir mi?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Bebeğinizin nefesini kontrol etmek gerektiğini hissetmek garip bir şey mi?

Hayır, yalnız değilsin. Çocuğunuzu ihtiyaç duyduğunuz kadar sık ​​kontrol edin. Bebeğiniz Premature olduğunda ya da kronik bir akciğer hastalığı veya uyku apnesi gibi bir başka durum varsa, en azından bir süre bebeğinizin solunumunu izlemeniz gerekebilir. Ancak bebeğinizin tıbbi bir sorunu yoksa bile, ani bebek ölümü sendromu (SIDS) gibi bir durumun gelişebileceğinden endişelenebilirsiniz.

Bebeğin çeşitli uyku adımlarına sahip olduğunu aklınızda tutmanız yardımcı olabilir – bazen derin ve hala bazen aktif ve gürültülüdür. Konfor seviyeniz ebeveynlik deneyiminizle birlikte artmalıdır, ancak çocuğunuzun yatak odasını gece boyunca ziyaret etmeye devam ederseniz, yalnızca nefesini kontrol etmek için, gelecek yıllar için de sorun olmayacaktır.

SIDS hakkında bu kadar çok endişe etmeyi bırakabilir miyim?

SIDS’in seyrek olduğunu, 1,000 bebekte birden azını rahatsız ettiğini bilmek korkularınızı rahatlatabilir. Dahası, SIDS vakalarının yüzde 90’ı 6 aydan önce olmuş ve bir bebek ilk doğum gününe ulaştığında bu risk neredeyse kayboluyor.

Bol teoriler olsa da kimse SIDS’in nedeninin ne olduğunu tam olarak bilmiyor ve bunu önlemek için kesin bir yol yok. Neyse ki, daha fazla risk faktörü tespit edildiğinden ve daha fazla ebeveyn bunları önlemeyi öğrenirken, son yıllarda SIDS insidansı dramatik bir şekilde düştü.

SIDS’e karşı koruma sağlamak için bebeğinizi sırt üstü uyutun; siz veya bir başka aile üyesi sigara içiyorsa, vazgeçmeyi düşünün. (SIDS riskini azaltmak hakkında daha fazla bilgi edinin.) Bebeğini izleyen herkesin, onu sırt üstü uyutmasını bildiğinden emin olun – birçok SIDS ölümleri, bakıcısı bebeğinizin sırt üstü yatmaya alışık olmasına rağmen bebeğinizi karnı üstüne yatırdığında gerçekleşir.

Bebeğinizin yatağında yastıklar veya uyku pozisyonlandırıcıları kullanmayın. Tüketici Ürünü Güvenliği Komisyonu, Food and Drug Administration ve American Academy of Pediatrics, uyku yardımcılarının, SIDS’i önlemek için hiçbir şey yapmadığını ve bebeğin boğulma riskini artıracağını kabul ediyor.

Ayrıca, bebek ve çocuk CPR’sini öğrenmek iyi bir fikirdir. CPR’yi bilmek, korkularınızı kolaylaştıracak ve çocukluk çağında ciddi acil durumlara müdahale edebilmenizi sağlayacaktır.

Bir Çocuk CPR kursu bulun ve ya sizin gibi yeni anne babalar ile birlikte çocuk CPR kursu ve eğlencesi planlayın.

Bebeğimin nefes almayı bırakıp durdurmadığını nasıl anlayabilirim ve bunun hakkında ne yapmam gerekir?

Çoğu durumda, bebeklerin düzensiz solunum alışkanlıkları endişe edecek bir şey değildir. Uyurken yenidoğan periyodik solunum yapabilir: Daha hızlı ve derin nefes alırlar, daha yavaş ve daha derine inerler, daha sonra 15 saniye duraklarlar. Daha da derin nefes alıp tekrar başlarlar.

Bu yaygın bir durumdur – özellikle de prematureler arasında – ve hayatın ilk birkaç aylarında, zaman zaman iç çekerken, daha olgun bir solunum desenine dönüşecektir.

Bebeğin elleri ve ayakları hafifçe mavimsi olmak da alışılmadık bir durum değildir. Ancak dudakları, dili, yüzü veya vücudunun gövdesi karanlık veya belirgin mavi renkte çıkarsa, tehlikede olabileceğinin bir işaretidir.

Bebeğinizin nefes almayı bıraktığından şüpheleniyorsanız veya emin olmak istediğinizde , hafifçe dokunun veya yanıt veriyor mu diye izleyin. Eğer  yanıt vermezse sırtını sertçe ovun ya da ayağına parmağınızla vurun. Hâlâ cevap vermezse, Uyku apnesi adı verilen bir şey yaşıyor olabilir. 112’yi veya yerel acil durum numaranızı hemen arayın.

Bu olur ve bebeğin CPR’sini nasıl uygulayacağınızı bilirsiniz, derhal acil tedaviye başlayın ve acil yardım çağırın. Bebeğinizle yalnız iseniz, iki dakika boyunca CPR’yi uygulayın, sonra yardım çağırın ve yardım geldiğinde veya bebeğiniz tekrar nefes almaya başlayıncaya kadar CPR’yi devam ettirin.

Bebeğin yaklaşık yüzde 1’inde  hayatı tehdit edici olay (ALTE) görünür . Bu bölümler ebeveynleri korkutabilir ve derhal tıbbi yardıma ihtiyaç duyar. Bebeğiniz uyku esnasında aşağıdaki belirtilerin bir kısmını veya tamamını birdenbire gösteriyorsa 112’yi hemen arayın:

20 saniye veya daha fazla süreyle nefes almayı bırakır
Gevşer veya sertleşir
Maviye veya solmaya, bazen de kırmızıya dönüşür
Boğulur veya gags ve yanıtsız olur
ALTE’ye sahip çocuklar bu semptomların sebebini anlamaya yönelik testlere tabi tutulmalıdır. ALTE’nin bazı durumlarda, doktor bebeğinizin solunum ve kalp atım hızını takip etmek için bir süreliğine evde bir apne monitörü kullanmanızı önerir. (Bu monitörler, ALTE’ye sahip bebekler için yararlı olabilir, ancak SIDS’i engelleyeceği anlamına gelmezler, SIDS,  ALTE’den farklıdır.)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][products_mixed columns=”5″ ids=”3279,2906,3271,8853,3274″][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: