Yeni Telefon Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni Telefon Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tanıdık bir hikaye: Eski cep telefonun görevini yerine getirdi ve şimdi yeni bir akıllı telefon için zaman yaklaştı. Piyasa, özellikler bölümünde kendini aşan son teknoloji cihazlar ile dolmuş. Daha büyük ekran, daha iyi kamera, en iyi işletim sistemi… Liste devam ediyor. Ama oradaki cihazların kaotik bolluğundan doğru olanı nasıl seçmeliyiz? Seçtiğiniz akıllı telefondan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak birkaç ipucuyu sizlerle paylaşmak istedik.

İşletim Sistemi

Görüşler keskin bir şekilde farklılık göstermektedir. Apple iOS veya Android? Her iki sistemin de avantajları ve dezavantajları vardır. Ama eğer adananlara inanacak olursanız, her şeyi koyan tek bir gerçek sistem vardır. Ancak gerçek, aralarında bir yerdedir.

Android’in avantajı, iOS’tan daha açık olmasıdır. Serbestçe yapılandırılabilen kısayollar olan bir ana ekrana sahiptir. Klavyeyi, uygulama simgelerini ve bildirimleri vb. Kişiselleştirmek için birçok seçenek de vardır. Resmi uygulama mağazasında listelenmeyen harici uygulamalar, APK’lar (Android Paket Kitleri) biçimindeki programlar olarak da indirilebilir. Ülkenizin uygulama mağazasında bulunmayan farklı ülkelerdeki uygulamaları kullanmak istiyorsanız bu özellik gerçekten kullanışlı olabilir. Bu, orada bazı kötü niyetli uygulamalar olduğu için bu tarz uygulamaları yüklerken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Android’le ilgili temel dezavantaj, Apple’dan daha az düzenli güncellemeler almanızdır. Yeni bir Android sürümü duyurulduğunda, akıllı telefonlar için yayınlanana kadar bazen aylar geçebilir. Bu esas olarak üreticilerin ham Android sürümünü kendileri kontrol edip değiştirmelerinden kaynaklanmaktadır. Lakin Google’ın Pixel gibi kendi akıllı telefonlarından birine geçerseniz uzun süre beklemek durumunda kalmazsınız.

IOS’un avantajlarını açıklamak kolaydır: Sistem kapalı, daha az zayıf noktaya sahip ve kullanımı basit. Özellikle yeni başlayanlar için, bu bir akıllı telefonları kullanmak daha kolaydır. Ayrıca, duyurulduktan hemen sonra yayınlanan düzenli güncellemeler de vardır. Ancak, iOS’un bir dezavantajı tam olarak bu sadeliktir. Cihazı özelleştirmek için neredeyse hiç seçenek yok. Ayrıca, son zamanlarda medyada Apple’ın kasıtlı olarak eski cihazların kararlı çalışmasını sağlamak için kasıtlı olarak yavaşladığını okuyabilirsiniz. Ancak uzmanlar, müşterilerin yeni bir iPhone satın almasının tek yolunun bu olduğunu söylüyor.

Ekran

Yeni bir akıllı telefon seçilmesi söz konusu olduğunda, işletim sisteminin yanı sıra ekran da en önemli sorulardan biri. Üreticilerin tümü, boyut, çözünürlük ve görüntü teknolojisi açısından birbirlerinden ayrılmaya çalışıyorlar. Konuyu daha yakından incelemenize değer.

Satın almadan önce kendinize sormanız gereken ilk soru, akıllı telefonunuzu ne için kullanacağınızdır. Resimleri veya videoları sık sık görüntülüyorsanız, büyük, yüksek çözünürlüklü bir ekran kesinlikle en iyisidir. Bu aynı zamanda, geniş yüzey nedeni ile kırılma ve çizilmelere daha dayanıksı olduğu için dezavantajlara sahiptir. Mükemmel, yüksek çözünürlüklü bir ekranın peşindeyseniz, Apple ve Samsung’un amiral gemisi cihazlarını denemek zorundasınız ki onlar için biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekecek. Çözünürlük gerçekten önemli değilse, Honor, Asus veya LG ve sayamadığımız markaların performans sahibi cihazları da mevcuttur.

Depolama Alanı

Hangi işletim sistemini kullandığınızdan bağımsız olarak, iCloud, Google Drive, Dropbox vb. Bulut servislerini kullanarak tüm verilerinizi, yedeklemeye değer fotoğraflarınızı ve videolarınızı saklayabilirsiniz. Bu, cihazınızı yanlışlıkla veya hırsızlıkla kaybetmeniz durumunda bilgilerinizin güvende olduğundan emin olmanın tek yoludur.

Akıllı telefonunuzda çok fazla uygulamanız varsa ve çok sayıda fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, yakında depolama alanınızın tükendiğini görürsünüz. Çoğu akıllı telefon, normal kullanım için yeterli olan en az 32GB dahili belleğe sahiptir. Ancak daha fazla bellek istiyorsanız, daha pahalı bir modele yatırım yapmanız veya genişletilebilir belleğe sahip bir Android akıllı telefon almanız gerekir. Sadece bir SD kart kullanarak, depolama kapasitenizi kolayca 100GB’a kadar artırabilirsiniz.

Kamera

Aile olaylarında ya da gece gökyüzünün fotoğraflarında enstantane çekmek gibi mi? Ya da belki de mükemmel selfie çekmeye mi yoksa sadece hızlı çekimler mi yapıyorsunuz? Kamera söz konusu olduğunda, bununla ne yapmak istediğinizi düşünmeye değer.

Genel olarak, iPhone 8 veya Samsung Galaxy S8 gibi amiral gemisi cihazlarındaki kameralar, profesyonellerin bile, hareket halindeyken çarpıcı çekimler yapmak için kullandıkları kadar iyi. Yani standart kullanıcı için bile, işten daha fazlası. İhtiyaçlarınız zorlayıcı değilse, orta sınıf bir akıllı telefon mükemmel bir şekilde yeterlidir.

Ek Özellikler

Tercihlerinize bağlı olarak, dikkate almanız gereken bir dizi başka faktör vardır. Açık havada çok fazla veya aşırı spor yapıyorsanız, sağlamlaştırılmış bir akıllı telefon düşünmelisiniz. Teknik özellikleri, en yeni cihazlarda olduğu kadar sizi havaya uçurmayacak olsa da, bu akıllı telefonlar sağlamdır ve oldukça dayanıklıdır.

Sık seyahat ediyorsanız veya işinizi ve özel hayatınızı ayırmak istiyorsanız, çift sim özelliği olan bir cep telefonu aramalısınız. Bunlar aynı cihazda iki sim kartı kullanmanıza izin verir, böylece iki farklı numaradan çağrı alabilir ve bunlardan birini kullanarak arama yapabilirsiniz.

Sonuç

Bir akıllı telefon satın almadan önce, ne istediğinizi kısa bir liste haline getirin. Normal kullandığınız markadan tamamen farklı bir ürüne geçmek bile değerlidir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: